Kalkulator zużycia prądu

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej. Podaj cenę jednego kilowata (1 kWh), wpisz urządzenia i podaj jak dużo/często z nich korzystasz. Kalkulator zużycia prądu obliczy ile prądu zużyją te urządzenia rocznie, miesięcznie i dziennie, oraz powie Ci ile za to zapłacisz. Kalkulator oblicza zużycie zarówno dla taryf domowych jak i firmowych.

Taryfa
Cena 1 kWh

Jak kontrolować wydatki?

Korzystając z kalkulatora zużycia prądu dowiesz się ile płacisz za roczne używanie różnych sprzętów, i czy Twoja energooszczędna lodówka, faktycznie zużywa mniej prądu. Zakup sprzętów AGD i RTV to jedno, ale koszt ich eksploatacji to już zupełnie inna bajka. Wobec tego zacznij mądrze zarządzać pracą urządzeń w Twoim domu. Zmiana codziennych nawyków tylko pozornie wydaje się trudnym zadaniem. Podpowiem Ci, jak możesz skutecznie obniżyć rachunek za prąd bez diametralnej zmiany stylu życia. Oto kilka prostych zmian, które możesz wprowadzić już dziś.

  • Oświetlenie a niższe rachunki za prąd. W miarę możliwości wymień żarówki na bardziej energooszczędne. Tradycyjne żarówki zużywają większą ilość energii i wytwarzają ciepło. Zaoszczędzisz wymieniając je na lampy halogenowe lub ledowe. Halogeny zużywają w przybliżeniu o 30 proc. mniej energii elektrycznej, a świetlówki kompaktowe aż o 80 proc. Korzystaj jak najwięcej ze światła dziennego, odsłoń rolety, firanki. Światło dzienne oświetli Twoje mieszkanie i nie zużyje prądu.
  • Postaw na klasę energetyczną. Oferowane w sprzedaży sprzęty RTV i AGD posiadają różne klasy energetyczne. Oznaczenia: A, A+ czy A++ powiedzą Ci, czy dany model TV, pralki, kuchenki lub lodówki jest energooszczędny. Ten rodzaj sprzętu jest z reguły droższy, jednak w dłuższej perspektywie decyzja o zakupie sprzętu wyższej klasy energetycznej z pewnością Ci się opłaci. Ponadto nawet z energooszczędnych urządzeń możesz korzystać oszczędnie, jeśli będziesz używać krótkich programów prania lub zmywania. Pamiętaj też, że pełny, zapchany worek w odkurzaczu również może spowodować większe zużycie prądu.
  • Funkcja stand-by to też pożeracz prądu. Pozostawianie sprzętów w trybie czuwania jest bardzo wygodne. Niestety podczas trybu stand-by elektronika wciąż pobiera energię. Czy wiesz, że ciągu roku kilka zaledwie urządzeń może przyczynić się do wzrostu Twojego rachunku o niemal 100 zł? Dlatego wyłączaj urządzenia zawsze, kiedy wyjeżdżasz lub przynajmniej na noc. Korzystnym i bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie też zakup listwy, dzięki której wyłączysz prąd w kilku urządzeniach za jednym razem.
  • Zmiana taryfy lub dostawcy energii. Weź pod uwagę zmianę dostawcy energii elektrycznej lub zmianę taryfy energii ze standardowej na taryfę, która posiada w swojej ofercie dwie strefy czasowe (przeważnie między 13: 30 – 15: 30, i 22:00 – 6:00). Zyskasz możliwość korzystania z dwóch progów zużycia energii elektrycznej w strefie droższej (“taryfa dzienna”) oraz strefie tańszej (“taryfa nocna”). Zmiana taryfy okaże się dla Ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem, kiedy z włączeniem różnych elektrycznych urządzeń (pralki lub zmywarki) możesz zaczekać aż do tańszej strefy czasowej. Kalkulator zużycia energii pomoże Ci w szybki i prosty sposób obliczyć różnicę wynikającą ze zmiany taryfy, możesz się zdziwić jak wiele zaoszczędzisz dzięki takiej zmianie.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) w opracowaniu “Global Energy, & CO2 Status Report” podała, że światowe zużycie energii w 2018 r. wzrosło prawie dwukrotnie szybciej niż przez ubiegłą dekadę. Wzrost gospodarczy oraz zmiany klimatu, spowodowały większe zapotrzebowanie na ogrzewanie i klimatyzację. W świetle tego raportu, warto głębiej zastanowić się nad alternatywą odnawialnych źródeł energii.

Mając już wiedzę, co do ilości pobieranego prądu przez urządzenia w Twoim domu, umiejętne korzystanie z nich pozwoli na obniżenie Twoich rachunków za prąd nawet o 30%. A to nie wszystko, oprócz oszczędności Twoje działania korzystnie wpłyną na środowisko naturalne, nie tylko raz w roku, w dniu “Godzina dla Ziemi” (31 marca), ale w dłuższej perspektywie.

Jak samodzielnie obliczyć zużycie prądu?

Z każdym kolejnym miesiącem Twoje rachunki za energię elektryczną są coraz wyższe a Ty coraz częściej zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby lepiej gospodarować energią i zaoszczędzić pieniądze? Na początek sprawdź jak obliczyć zużycie prądu w Twoim domu. Z pomocą przyjdzie Ci kalkulator zużycia prądu, możesz również dokonać obliczeń samodzielnie, co wcale nie jest skomplikowane.

Jak działa kalkulator zużycia prądu?

Doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto chce kontrolować wydatki na prąd, jest kalkulator zużycia energii. Możesz z niego skorzystać z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej. Na czym polega ów kalkulator? Jest to narzędzie, które na podstawie wprowadzonych danych obliczy ilość zużytej energii oraz jej koszt (w stosunku rocznym, miesięcznym lub tygodniowym). Dane, jakie musisz znać to: cena za kilowatogodzinę (znajdziesz ją na rachunku), moc urządzenia (lub kilku) oraz czas pracy. Po wpisaniu wszystkich niezbędnych informacji kalkulator obliczy dla Ciebie ilość zużywanego prądu oraz jakie poniesiesz koszty. Innym sposobem jest samodzielne obliczenie zużycia prądu.

Jak samodzielnie obliczyć zużycie energii elektrycznej?

Sprawdź, jakie zasilanie mają Twoje urządzenia. Moc jest umieszczona na tabliczce znamionowej, lub (w przypadku małych sprzętów) na urządzeniu, w instrukcji obsługi. Moc mierzona jest w watach (W), natomiast zużycie energii podawane jest w kilowatogodzinach (kWh). Jeden kilowat (1kW) to tysiąc watów (W). Dlatego też moc podaną w watach musisz przeliczyć na kW. Jak to zrobić? Wartość podaną w watach podziel przez tysiąc. Obliczenie zużycia energii elektrycznej w domu jest proste i szybkie, wystarczy, że skorzystasz z matematycznego wzoru mnożąc moc urządzenia przez liczbę godzin jego pracy.

Moc urządzenia x czas pracy = ilość kilowatogodzin

Aby obliczyć koszt zużytej energii, możesz posłużyć się poniższym wzorem.

Kilowatogodziny x stawka za prąd = koszt zużycia energii elektrycznej

Skoro już wiesz, jakie jest zużycie energii w Twoim domu i ile Cię to kosztuje, zastanawiasz się jak możesz obniżyć wydatki.